Trianoni tragédia
Történelmünk második legnagyobb tragédiája az első világháborút lezáró trianoni szerződés.
A trianoni békeszerződés az I. világháborút Magyarország (mint az Osztrák-Magyar Monarchia egyik utódállama) és az Antant (Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország) között lezáró békeszerződés, amely többek között meghatározza Magyarország és Ausztria, Románia, valamint az újonnan létrejött Csehszlovákia és a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság új határait. (Ausztria határairól emellett a St.Germain-i békeszerződés is rendelkezik.) A trianoni békeszerződés az I. világháborút lezáró Párizs környéki békeszerződések rendszerének része.
A szerződés Magyarország (Magyar Királyság) új határainak megállapítása mellett korlátozta a magyar hadsereg létszámát (35 000 főben), megtiltotta légierő és nehézfegyverek tartását. Tartalmazta az akkor létrejött Népszövetség alapokmányát is. 1920. június 4-én írták alá a Nagy Trianon-kastélyban (egyes - téves - források szerint a Kis Trinanon-kastélyban), a franciaországi Versailles-ban. A szerződést nem írta alá a szintén az Antanthoz tartozó USA, amely akkor nem lett tagja a Népszövetségnek. Az USA és Magyarország később Washingtonban kötött békét: ez a Népszövetségre vonatkozó cikkelyek kivételével szó szerint megegyezett a trianonival.
A magyar delegációt a tárgyalásokon gróf Apponyi Albert vezette. Szigorú értelemben vett tárgyalás nem folyt, az Antant képviselői fogadták a magyar küldöttséget, és egyszerűen közölték vele a feltételeket. Ezután átvették a magyar álláspontot tartalmazó dokumentumokat, majd pár nap múlva - lényegében anélkül, hogy figyelembe vették volna a magyar érveket - közölték a döntést.
Az új
határokat elvileg a Woodrow Wilson amerikai
elnök által megfogalmazott nemzeti elv alapján jelölték ki. Ettől azonban több
esetben, stratégiai, gazdasági, közlekedési stb. szempontokra hivatkozva
eltértek. Például az összes az új határral párhuzamos út és vasút a határ
túloldalára került (főleg katonai okokból). Például az
Arad-Nagyvárad-Szatmárnémeti út és vasút, a Csallóköz (a megmaradt, összekötő
utak nélküli sugaras szerkezet máig a magyar közlekedés egyik gondja). Így
kerültek egybefüggő magyar lakosságú tömbök is a határ túloldalára (Csallóköz a
teljes Dél-Felvidékkel, a Partium, Székelyföld, a Délvidék északi része), noha
legtöbbször ki lehetett volna jelölni megfelelő határt. A magyar tárgyalási
stratégia sem volt kompromisszumkész: a teljes integritást célozta ahelyett,
hogy a magyar lakosságú határmenti területek megtartására törekedett volna. Részben
ezért is hagyták figyelmen kívül.
A szerződést végül a lényegében erre kinevezett Simonyi-Semadam Sándor
kormányának küldöttei, Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ és Benárd Ágoston
népjóléti miniszter írták alá, hogy száradt volna le a kezük gyerekkorukban.... A
szerződést az 1921. évi XXXIII. törvénycikkel iktatták be a magyar
jogrendszerbe - ez volt az egyetlen magyar törvény, amely fekete keretben
jelent meg.
A trianoni békeszerződés következményei
A békeszerződés eredményeképpen a Magyar Királyság elveszítette területének több mint kétharmadát (az ország területe 282 000 km2-ről 93 000 km2-re csökkent).
A Magyar Királyság lakóinak száma 18,2 millióról 7,6 millióra esett vissza. 1910-ben a Magyar Királyságban élő magyar népesség az össznépesség kb. 48,1%-át tette ki. Noha az elcsatolt területeken élők többsége nem volt magyar nemzetiségű, a békeszerződés során az országhatárok megvonása még nagyjából sem követte a nyelvi vagy nemzetiségi határokat. Sok esetben egységes tömbben élő magyar lakosságú területeket is elcsatoltak. Mintegy 3,3 millió magyar rekedt kívül az új magyar állam határain, azaz magyarok kerültek szülőföldjükön kisebbségbe. A magyar nemzetiségűek lélekszáma az elcsatolt területeken az 1910-es népszámlálás alapján:
- Felvidéken (ma Szlovákia): 884 000 fő, a helyi lakosság 40%-a
- Erdélyben (ma Románia): 1 662 000 - 51%
- A Vajdaságban (ma Szerbia): 420 000 - 40%
- Kárpátalján (ma Ukrajna): 183 000 - 60%
- Horvátországban: 121 000 - 9,5%
- Muravidéken (ma Szlovénia): 20 800 - 5,6%
- Felsőőrvidéken (Burgenland) (ma Ausztria): 26 200 - 19%
A békeszerződés után a magyar népesség aránya a népmozgás miatt általában csökkent, de az elcsatolt területeken ma is nagy számban élnek magyarok.
Ami a gazdaságot illeti, a korábbi Magyar Királyságból a termőföld 61,4%-a, a faállomány 88%-a, a vasúthálózat 62,2%-a, a kiépített utak 64,5%-a, a nyersvas 83,1%-a, az ipartelepek 55,7%-a, a hitel- és bankintézetek 67%-a került a szomszédos országok birtokába. Romániának és Jugoszláviának részt kellett vállalnia Magyarország anyagi tartozásainak rendezésében a fennhatóságuk alá került területek miatt. A további intézkedések közé tartozott, hogy nem épülhet Magyarországon vasút egynél több sínpárral. Magyarország azokról az Európán kívüli területi előjogokról is lemondott, amelyek a korábbi Osztrák-Magyar Monarchia területéhez tartoztak. Az elcsatolt területeken az új rezsimek megbízhatatlannak tartották a korábbi, többnyire magyar nemzetiségű értelmiségi, hivatalnoki réteget, és sokukat elbocsátották. Nagy részük az 1920-as években Magyarországra települt át, ahol komoly nélkülözések után is csak részben találtak munkát.
Összesítésként látható a magyar vezetés gyengesége, érdekérvényesítési képességének teljes hiánya. A történelem során nem fordult elő hasonló területvesztés egyetlen ország esetében sem. Az feltételezhető, hogy a magyar vezetők érdekeltek voltak Magyarország megcsonkításában!
Magyarország 1918 elején 3 millió katonával és még 3 millió hadra fogható tartalékossal rendelkezett. Fegyverzete az akkori kor követelményeinek megfelelő volt. Összehasonlításképpen az oláh hadsereg 550.000 fős szedett vetett egyénből állt akik nem rendelkeztek megfelelő fegyverzettel, de egyenruhája se volt mindenkinek. Szerbia elvesztette lakossága 25%-át a háborúban, hadserege mintegy 100.000 fő volt, silány fegyverzettel, Csehszlovákia hadseregét egy olasz szervezte, teljesen képzetlen sebtében összetákolt csőcselék, 60.000 fő. Nos, ezeket a magyar hadsereg fél kézzel verte volna. Gyáva vezetőink letették a fegyvert és átadták az ellenségnek! Leszerelték a hadsereget! Linder Béla: "Nem akarok katonát látni!" SZÉGYENT HOZTAK A MAGYAR NÉPRE!